الگوی ما حضرت زهرا(س)ست.

بیاناتی در مورد سوره حمد

نویسنده :خادم الرضا
تاریخ:دوشنبه 20 آذر 1391-06:05 ب.ظ


این‌که ما هر روز پنج نوبت نماز مى‌خوانیم و در هر نمازى هم اقلاً در دو رکعتش مى‌گوییم: «اهدنا الصّراط المستقیم»، براى همین است. انسان یک‌بار دعا مى‌کند و براى مغفرت مى‌گوید: «اهدنا الصّراط المستقیم». مگر ما در شبانه روز، براى مغفرت چه‌قدر باید دعا کنیم و در نماز چندین بار آن را تکرار نماییم؟ اما براى هدایت، شما هفده رکعت نماز واجب مى‌خوانید. از این هفده رکعت، باید در ده رکعتش، «اهدنا الصّراط المستقیم» (۱) بگویید.

 

این هدایت، چه هدایتى است؟ این براى آن است که ما در هر لحظه، به همین هدایت احتیاج داریم. اگر الان هدایتمان کرد، یک دقیقه‌ى دیگر، باز همین هدایت را مى‌خواهیم. اگر یک دقیقه‌ى دیگر هدایتمان کرد، باز یک دقیقه‌ى دیگرش، همین هدایت را مى‌خواهیم. ما دایم در سر دوراهى هستیم. در راه زندگى که مى‌رویم، دایم در سر دوراهىِ گفتن یا نگفتن، تصمیم گرفتن یا نگرفتن، این‌طورى گفتن یا آن‌طورى گفتن قرار داریم. پس، دایم به هدایت الهى احتیاج داریم. تقوا، یعنى همین که مراقب باشیم، این راه مستقیم، این همه منشعبات دارد. مبادا یک‌جا اشتباه کنیم و از یکى از منشعبات، راه بیفتیم و برویم.

۱) سوره مبارکه الفاتحة آیه ۶

اهدِنَا الصِّراطَ المُستَقیمَ

ترجمه:

ما را به راه راست هدایت کن...

________________________________________

 

در زمان رضاخان براى این‌که روحانیت را از چشم‌ها بیندازد، مى‌گفت: روحانیت مفتخور است؛ یعنى مثلاً عملگى و یا کار ادارى نمى‌کند، درعین‌حال به زندگى خود ادامه مى‌دهد. او با آن عقل ناقص خودش خیال مى‌کرد که اگر کسى در بازار، داد و ستد نکرد و یا مثلاً بیل نزد و به اداره نرفت و شغلى نیافت، نباید نان بخورد و اگر خورد، مفتخورى کرده است! او چون به رسالت دین معقتد نبود، این حرف‌ها را مى‌زد و کار عالِم دین را باور نداشت.

امروز هم بعضى کسان‌‌ همان حرف را به زبان دیگرى مى‌زنند. کسانى که مردم را تعلیم مى‌دهند و برایشان زحمت مى‌کشند و آن‌ها را دیندار مى‌کنند و بر هدایتشان مى‌افزایند و زمینه‌ى تحقق آیه‌ى شریفه‌ى «اهدنا الصّراط المستقیم» (۱) را فراهم مى‌آورند، این‌ها اهل دین و هدایتند و هُدات این راه محسوب مى‌شوند. این‌ها کتاب مى‌نویسند، درس مى‌گویند، زحمت مى‌کشند، کار مى‌کنند و نان بخور و نمی‌رى را هم به دست مى‌آورند. مگر طلّاب حوزه‌ى علمیه چقدر از دنیا برخوردارند؟ حقوق یک طلبه‌ى فاضل معیل در قم - که بالاترینِ حوزه‌هاى علمیّه است - نصف حقوق یک عمله که بیل مى‌زند، نیست. درآمد این‌ها از حداقل حقوق ادارى کمتر است. با این وضعیت آیا مى‌شود گفت که روحانیت ما نان خود را از طریق دین مى‌خورد؟! آیا این ظلم و حق کشى و بى‌انصافى نیست؟ حکومت ما اسلامى است و در آن آزادى بیان وجود دارد و این سخنان که از سر بى‌انصافى بیان شده، با استفاده از همین فضاى آزاد مطرح شده است. البته منظورم این نیست که به حرف یا دعوایى جواب دهیم؛ خیر. منظور این است که شما بدانید انگیزه‌هاى مخالفت با حوزه زیاد و گسترده است.

۱) سوره مبارکه الفاتحة آیه ۶

اهدِنَا الصِّراطَ المُستَقیمَ

ترجمه:

ما را به راه راست هدایت کن...

________________________________________

 

عزیزان من! در درون خودتان صحنه‌اى از ارتباط با خداى متعال بیارایید. این چیزى است که در زندگى شخصى، در زندگى سیاسى، در اداره‌ى کشور، در دم مرگ، در عرصه‌ى محضر پروردگار، در یوم الشّهود، در لقاء با اولیاءاللَّه و ان‌شاءاللَّه در بهشت برین پروردگار به کار شما خواهد آمد. رابطه‌تان را با خداى متعال محکم کنید؛ حرف بزنید و از او بخواهید. مخلصانه و صادقانه با او پیمان ببندید و به آن پیمان متعهّد بمانید. شما جوانید. حیف است که این دلهاى پاک و نورانى و روحهاى آماده، به چیزى غیر از یاد خدا و محبّت پروردگار آلوده شود. دنیا را فقط ابزار بدانید. مال دنیا و امکانات آن و خانه و زندگى ابزار است و لیاقت دل بستن ندارد. لایق دل بستن فقط ذات مقدّس پروردگار و کسانى هستند که در حوزه‌ى محبّت اویند: «اسئلکَ حُبَّکَ و حُبَّ مَنْ یُحِبُّک وَ حُبَّ کُلّ عَمَلٍ یوصِلُنى اِلى قُربک» (۱) این گوهر را‌‌ رها نکنید. این آن چیزى است که فقط شما دارید. جوانان مسلمان در هر جاى دنیا اگر این گوهر را داشته باشند، راه موفقّیت برایشان باز است. این آن چیزى است که مردى مثل امام بزرگوار را از دوران جوانى تا سن نود سالگى در صراط مستقیم الهى حفظ کرد و با این همه تغییرات که در دنیاى پیرامون کسى به وجود مى‌آید، راهش عوض نشد.

شما زندگى امام را از دوران اختناق رضاخانى تا دوران بعد و تا تحوّلات گوناگون اجتماعى و سیاسى و پیروزى انقلاب و رسیدن به یکى از بالا‌ترین موقعیتهاى سیاسى و دنیایى - که همه‌ى دنیا به او چشم دوخته بودند و نامش در همه جا منتشر بود - نگاه کنید! این انسان از خطّ مستقیم خود هیچ تخطّى نکرد. این به برکت‌‌ همان رابطه است: «صراط الذین أنعمت علیهم» (۲). این نعمت به برکت ارتباط با خدا به دست مى‌آید.

۲) سوره مبارکه الفاتحة آیه ۷

صِراطَ الَّذینَ أَنعَمتَ عَلَیهِم غَیرِ المَغضوبِ عَلَیهِم وَلَا الضّالّینَ

ترجمه:

راه کسانی که آنان را مشمول نعمت خود ساختی؛ نه کسانی که بر آنان غضب کرده‌ای؛ و نه گمراهان.

مربوط به بیانات رهبر معظم انقلابنوع مطلب : قرآن 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic